KIRKLARELİ ÜNV. VE SAKARYA ÜNV. AKADEMİSYENLERİ GÖLKENT GÖL’Ü RAPORUNU HAZIRLADILAR

Kırklareli Ünv. Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Sakarya Ünv. Çevre Müh. Prof. Dr. Saim Özdemir, Kırklareli Ünv. İnşaat Müh. Doç. Dr. Emrah Doğan, Sakarya Ünv. Çevre Müh. Yrd. Doç. Dr. Rabia Köklü, Sakarya Ünv. Fizik Bölümü Prof. Dr. Yusuf Atalay, Sakarya Ünv. Okt. Hüseyin İsen, Ak Parti Ferizli İlçe Başkanı Dursun Ali Dal ile birlikte oluşturdukları heyetle Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk’u ziyaret ettiler ve göl için hazırladıkları raporu takdim ettiler.

Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk’a çalışmalarında başarılar dileyen heyet, Gölkent gölünde inşası bitme aşamasında olan kuş gözetleme kulesi ve yürüyüş yolları projesi hakkında Başkan Soğuk’la bilgi alışverişinde bulundular.

Hatırlanacağı üzere Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, heyeti bir sene önce ilçeye davet etmişti. Gölün çevresini gezen heyet, Gölkent Göl’ü hakkında rapor hazırlayacaktı.

Kirliliğin azaltılması, göl turizmin geliştirilmesi, çevre ve su kirliliğinin analizi, suyun yıl içerisinde ki artış ve azalış oranları ile ilgili hazırlanan rapor, heyetin yaptığı bir senelik çalışmaların ardından tamamlandı.

Bilindiği üzere projenin ilk ayağı olan Kuş Gözetleme Kulesi ve Yürüyüş yolları etabı tamamlanmak üzere. Diğer etaplarında tamamlanmasıyla gölün mesire yeri haline getirileceği, ilçe ve ülke turizmine açılacağı kaydedildi. Etaplar halinde yapılacak çalışmaların ardından Gölkent Gölü’nün bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Başkan Soğuk nazik ziyaretlerinden ötürü heyete teşekkür etti ve ‘’daha önce gölümüzü gezen heyetimiz bir sene boyunca gölümüzü incelediler. İncelemelerini tamamlayıp kapsamlı bir rapor hazırladılar. Gölkent gölümüz ile ilgili rapor tamamlandı,’’ dedi.

Ayrıca Başkan Soğuk, 2018 yılı etap çalışmalarının da aynı hızla devam edeceğini söyledi.