Hukuk Servisinden Basın Açıklaması

 

Ferizlide.com isimli haber sitesinde 15 Ocak 2018 tarihinde yapılan haber içeriğinde,  gerçeklerle örtüşmeyen durumların olması nedeniyle, kamuoyunun bilgi edilme hakkının akamete uğramaması adına açıklama yapmak gereği doğmuştur... Buna Göre;

Belediyemiz ve Belediye başkanımız Sn Ahmet Soğuk Hakkında bir meclis üyesinin  basına mesnetsiz aksettirdiği iddialar üzerine Belediye başkanımız Ahmet Soğuk Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştur.

 

Bu suç duyurusu üzerine İçişleri Bakanlığından Müfettişler gelip inceleme yapmaktadırlar. Sanki suç duyurusunu başkası yapmış gibi algı oluşturmak isteyenler var. Hâlbuki Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan ve  bu konularla alakalı inceleme yapılmasını isteyen taraf biziz.

 

Belediyemiz nispetinde gerçekleştirilen işlemlerin hukukilik ve yerindelik açısından denetlenmesi için İçişleri Bakanlığı tarafından kontrolör görevlendirilmesi yapılmış olup, fiilen de denetlenme başlanmıştır.

Yapılacak denetim usulünde, denetlenecek işlemler bakımından ilgili birim amirlerinden gereken evraklar talep edilir ve bu evraklar üzerinden inceleme gerçekleştirilir.

Haber içeriğinde geçtiği gibi evraklara veya bilgisayarlara el konulması gibi bir usul denetimde kullanılmamaktadır.

 

Evraklara ve bilgisayarlara el koyma ancak ve ancak mahkemelere ait bir yetki olup, bakanlıkça yapılacak denetimlerde haberde geçtiği gibi bilgisayarlara ve evraklara el koymak gibi bir usul bulunmamaktadır.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi konu ile alakalı Başkanımız Ahmet Soğuk Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Bakanlık ise; Başkanımız Ahmet Soğuk ’un bu suç duyurusu üzerine Müfettişleri görevlendirmiştir. Medyada ise bu olay çarpıtılarak yanlış haberler ile kamuoyu yanıltılmak istenmiştir.

 

Bu haberler ile alakalı; Denetimde olmayan usulleri varmış gibi gösterip haber yapanlar ve kamuoyunu yanıltmaya çalışanlar için gerekli işlemlere hukuki yollardan başvurularak haklarımız aranacaktır.

 

Kamuoyunun bilgilerine arz olunur.

 

Ferizli Belediye Başkanlığı